Najczęstsze pytania

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych. Jest to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi. Fizjoterapia jako dyscyplina zajmująca się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia, w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jakości życia i powrotu do wszystkich czynności dnia codziennego.

Czy fizjoterapia jest metodą medyczną bo nigdy o tym nie słyszałem/am?

Fizjoterpia jest obecnie metodą leczenia, uznawaną na równi z medycyną lekarską, za naukę medyczną. Jednak poruszającą się po innym polu. Studia kończą się egzaminem państwowym, zaś metody wykorzystywane w fizjoterapii i ich skuteczność została zweryfikowana przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jest zatwierdzona jako odrębny zawód medyczny, mogący wykonywać diagnostykę i prowadzić terapię, różnych schorzeń. Problem w Polsce jest taki, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszła w życie dopiero w 31 maja 2016 r., podczas, gdy sam zawód wykonywany jest od ponad 70 lat, lecz w dużo węższym zakresie, stąd zdarzają się pomyłki i mylenie zawodu fizjoterapeuty z masażystą, lub osobą wykonującą jedynie zabiegi fizykoterapeutyczne. Obecnie każdy zespół i sportowiec wysokiego szczebla, posiada swojego fizjoterapeutę.

Nie mogę się dodzwonić, aby umówić się na wizytę. Dlaczego?

Szanowni Państwo, brak możliwości dodzwonienia się, celem umówienia na wizytę wynika z kilku ważnych zasad, które ustaliliśmy w gabinecie. Nie odbieramy telefonów, jeżeli obecnie pracujemy z pacjentem. Oddzwaniamy jedynie kiedy mamy przerwę pomiędzy pacjentami, przerwę obiadową ( ok. godziny 15.00), wieczorem lub następnego dnia roboczego. Wprowadzenie tych zasad gwarantuje duży komfort pracy zarówno dla nas jak i dla Państwa, co więcej uważamy, że skoro usługa jest płatna to czas fizjoterapeuty jest zarezerwowany jedynie dla pacjenta, którego w tym momencie przyjmujemy. Zdajemy sobie sprawę, że te zasady mogą utrudnić kontakt z nami, dlatego zachęcamy do wysyłania wiadomości drogą sms, bądź mailową. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.

W jakich dolegliwościach i problemach jesteśmy w stanie pomóc?

Jesteśmy w stanie pomóc w prawie wszystkich jednostkach chorobowych i dolegliwościach. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakresu naszych usług znajdą Państwo w zakładce “OFERTA” lub klikając w czym możemy pomóc.

Kogo przyjmujemy?

Przyjmujemy pacjentów w wieku od 6 lat, z dolegliwościami w obrębie narządu ruchu, (ścięgna, mięśnie, stawy i więzadła) i wszystkich zmian z tym związanych jak np. wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, chondromalacje rzepki, endoprotezoplastyka stawu biodrowego, itd.

W czym się specjalizujemy?

Specjalizujemy się szczególnie w usuwaniu dolegliwości ściśle związanych z kręgosłupem oraz problemów z tym związanych, jak np. drętwienie rąk i nóg, nocne drętwienia rąk, dyskopatia, bóle głowy i karku, rwa kulszowa, itp.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pierwszej wizyty znajdą Państwo w zakładce “PIERWSZA WIZYTA” lub klikając w pierwsza wizyta.

Jaki jest czas oczekiwania na wizytę?

Czas oczekiwania na przyjęcie w godzinach popołudniowych jest różny i wynosi od 2 do 10 dni, zaś w godzinach porannych od 1 do 4 dni. Różnice w czasie oczekiwania na przyjęcie wynikają z obłożenia, a także okresu i są ściśle zależne od ilości przyjmowanych pacjentów oraz godziny. Nie wyklucza to jednak możliwości, że ktoś “wypadł z kolejki”, zwalniając tym samym termin. Zawsze jest to kwestia losowa, dlatego zapraszamy do kontaktu telefonicznego celem sprawdzenia wolnego i dogodnego dla Państwa terminu.

Sytuacja nagła, potrzebuję fizjoterapeuty na dziś?

Szanowni Państwo, zdajemy sobie sprawę, że spotykają Państwa różne sytuacje losowe, które powodują silny ból, co często skutkuje zmianą planów. Nigdy nie odmawiamy nikomu pomocy, dlatego mogą się Państwo do nas zgłaszać w każdy dzień w godzinach od 8 do 20. Prosimy jednak pamiętać, że w związku z tym, że jest to dla nas czas wolny, który spędzamy z rodzinami i przyjmujemy po godzinach pracy, stawka za wizytę jest 2-krotnie wyższa.

Czy mogę wesprzeć swoje leczenie dodatkową fizjoterapią? Czy takie łączenie jest właściwe?

Jeżeli nie istnieją stwierdzone przeciwwskazania ze strony lekarza, to jak najbardziej. Działanie wspomagane lub łączone stanowią często nieodzowny element różnych terapii. Dobrym przykładem są np. problemy z cukrzycą i pozytywny wpływ aktywności fizycznej ( kinezyterapia), obniżenie poziomu stresu poprzez masaż, oraz neuromobilizacje w przypadku drętwień rąk i nóg. To tylko parę przykładów, dlatego jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć czy w Państwa przypadku dobrym wyborem będzie dodanie zabiegów fizjoterapeutycznych, do obecnego procesu leczenia, prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Jestem po urazie, kiedy mogę rozpocząć rehabilitację?

Powrót do zdrowia, powinien być jak najszybszy, jednak nie zbyt szybki. Tkanki potrzebują czasu na regenerację, celem możliwości odzyskania zakresu ruchu stawu, mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Rehabilitację należy rozpocząć w okresie od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni od dnia wystąpienia zdarzenia, w zależności od stopnia urazu i przeprowadzonej operacji. Z reguły zachęcamy pacjentów do umówienia się na wizytę w momencie kiedy “czują się na siłach”, tkanki są zrośnięte, nie występuje stan gorączkowy lub w trudnej sytuacji, kiedy nie wiedzą, co dalej mają robić, i potrzebują pilnie konsultacji.

Według jakich metod pracujemy?

W obecnych czasach bardzo rzadko możemy się spotkać z pracą fizjoterapeuty, który od A do Z działa według konkretnych metod, wynika to stąd, że każdy pacjent jest inny i czasami daną metodę należy zmodyfikować lub wykorzystać tzw. metody mieszane, dające najczęściej, najlepsze rezultaty. W naszej pracy stosujemy elementy takich metod jak PNF, McKenzie, Neuromobilizacje Butlera, Fascial Distortion Model wg. Typaldosa (FDM) , kinesiotapingu i terapii manualnej.

Czy stosujemy fizykoterapię?

Tak, wykorzystujemy zabiegi fizjoterapeutyczne, celem poprawy stanu zdrowia pacjenta, bądź przyśpieszenia regeneracji tkanki, zmniejszenia stanu zapalnego, lub poprawy pracy układu krążenia. Jednak wykorzystujemy jedynie elementy najbardziej wskazane w danym przypadku, tak aby pacjent mógł nie tylko poczuć się lepiej, ale również wykonać je w domowych warunkach, po wcześniejszym instruktarzu. Dodatkowo w celach relaksacyjnych wykonujemy masaż gorącymi kamieniami bądź lodem.

Czy na wizytę muszę mieć skierowanie od lekarza?

Nie, skierowanie lekarskie nie jest konieczne, celem umówienia się na pierwszą wizytę.

Czy traktujemy kontakt mailowy na równi z telefonicznym?

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że część naszych pacjentów, pracuje do późnych godzin nocnych, lub z innych powodów, nie może skontaktować się z nami bezpośrednio. Z tego powodu nie dyskryminujemy osób kontaktujących się z nami mailowo. Na maile odpowiadamy w ciągu 24 godzin.